Afrika mees besoedelde stede
Wat is Afrika se mees besoedelde stede? Foto: Pixabay

Tuisblad » Leefstyl » Afrika se mees besoedelde stede: Twee Suid-Afrikaanse stede op die lys

Afrika se mees besoedelde stede: Twee Suid-Afrikaanse stede op die lys

Twee van Suid-Afrika se stede is op die lys van Afrika se mees besoedelde stedelike gebiede.

08-02-24 15:43
Afrika mees besoedelde stede
Wat is Afrika se mees besoedelde stede? Foto: Pixabay

Suid-Afrika maak aanspraak op twee van die Afrika-kontinent se mees besoedelde stede vir 2024.

’n Onlangse verslag deur Numbeo dui die vasteland se mees besoedelde stede aan.

Die opname, ‘n platform wat inligting verskaf deur verskeie kriteria soos lewenskoste, lewenskwaliteit en sosio-ekonomiese faktore te gebruik, het ook besoedelingsvlakke in Afrikastede vir 2024 aan die lig gebring.

Hierdie data voorspel niks goeds vir die twee SA stede nie, wat reeds ‘n uittog beleef weens semigrasie.

LEES: Voormalige Bokafrigter Peter de Villiers word van seksuele wangedrag aangekla

Rommelbesaaide strate in Melrose, Johannesburg. Foto: Lorne Philpot

BESOEDELDE STEDE

Terwyl stede wat hoofsaaklik in Noord-Afrika geleë is blykbaar boaan die lys is, het twee SA stede plekke in die top 10 ingeneem.

Die stede Pretoria en Johannesburg word beskou as een van Afrika se mees besoedelde stede.

PosisieStad, LandBesoedelingsindeksExp Besoedelingsindeks
1Kaïro90.9164.0
2Lagos89.0159.0
3Marrakesj83.5149.3
4Casablanca82.2146.6
5Nairobi79.8142.3
6Addis Abeba76.1133.6
7Alexandrië74.3130.6
8Tunis72.5127.0
9Johannesburg61.1106.3
10Pretoria55.194.8
Bron: Numbeo

NUMBEO DATA

Die indeks neem faktore in ag soos lug- en waterbesoedeling, vullisverwydering, netheid, geraas- en ligbesoedeling, groen ruimtes en gerief met betrekking tot besoedeling.

Die Pollution Index en Pollution Exp Scale bied insig in stede se algehele besoedelingsvlakke.

LEES: Durban se waterkrisis veroorsaak vroeë skoolsluitings

REDES VIR BESOEDELING

Aangesien Afrika se bevolking vinnig groei, groei die hoeveelheid besoedeling ook.

Onder die probleme is swak afvalbestuurspraktyke.

Verder lei infrastruktuurmislukking tot gesondheids- en veiligheidsgevare in baie stede regoor SA.

Verwaarloosde sypaadjies gevul met rommel. Foto: Lorne Philpot

AFRIKA SE STEDELIKE GROEI

Groeiende stedelike gebiede lei ook tot negatiewe impakte op die omgewing. Hierdie besoedeling beïnvloed beide die omgewing en menslike gesondheid negatief.

Volgens Business Insider ly mense se gesondheid onder toenemend swak omgewingstoestande.

Respiratoriese siektes, watergedraagde siektes en ander gesondheidskwessies teister dikwels samelewings met verhoogde besoedeling.

LEES: Vandalisme ontwrig watertoevoer in dele van eThekwini

KLIK HIER OM MEER NUUS VAN LORNE PHILPOT TE LEES